Rakovina je celosvětově nejčastějším důvodem předčasného úmrtí hasičů. Snižme její riziko na minimum!!
Toto téma jsme nakousli již kdysi na našem facebookovém profilu. Ale nikdy jsme se mu nevěnovali detailněji. Není to nikterak veselé téma. Bohužel, ať chceme nebo ne, dotýká se nás hasičů ve velké míře. Tím tématem je rakovina, která je celosvětově nejčastějším důvodem předčasného úmrtí hasičů. Existuje mnoho studií, které dokládají, že se hasiči při hašení požárů a nejen při nich vystavují smrtelnému koktejlu. A není to jen kouř, ale také mikročástice a také zápach, který ulpívá na oblečení a nebo pokožce, kudy následně proniká do těla. Je znepokojivé, že toxiny přítomné při požárech jsou stále nebezpečnější kvůli šíření nehořlavých stavebních materiálů a syntetických polymerů zpomalujících hoření přítomných v nábytku.
"Své hrdinství dokazujeme každodenně činy, kterými pomáháme svým bližním a veřejnosti. Není tedy na místě, brát rakovinu jako fakt, daň za naši profesi. Naši blízcí nás potřebují živé!"
Dnes již díky dostupným prostředkům dokážeme riziko vzniku rakoviny u hasičů výrazně minimalizovat. Doby, kdy naše okolí muselo podle zápachu našich oděvů poznat, že jsme hasiči a právě se vracíme od zásahu jsou snad již minulostí. Věnujeme se údržbě zásahových oděvů, přileb a dalších výstrojních součástek. Díky dostupným a u nás velmi oblíbeným produktům od KTHChem nejen prodlužujeme životnost ochranných pracovních pomůcek, pečujeme o to aby byly čisté, ale také o jejich "zdravotní nezávadnost". Díky pravidelné péči o "hasičské hadry" minimalizujeme tzv. křížovou infekci, tedy opakovaný přenos nebezpečných látek a bakterií na naši pokožku.
A právě křížová infekce je jedním ze základních problémů, kterým se vystavujeme. Mikročástice nebezpečných látek mají jednu obrovskou nevýhodu. Ulpívají na všem, přenáší se nejen přímým kontaktem, ale i vzduchem. A už jen to, že projdeme kouřem je pro naše tělo rizikem. Představme si to asi následovně: Při likvidaci požáru používáme všechny předepsané ochranné pracovní pomůcky, tak abychom se chránili před sálavým a kontaktním teplem. Chráníme své dýchací cesty pomocí dýchacích přístrojů. Avšak tím, že se pohybujeme po požářišti ať již v jakékoli fázi požáru, dochází k ulpívání nebezpečných mikročástic na našem oděvu, hadicích, proudnici, přilbě atd. Tyto látky přežívají v řádu dní až týdnů. Po zásahu a návratu na HS či HZ dáme oděvy vyprat v F6 nebo F5 od KTHChem. Jenomže při manipulaci nejen s OOP, ale také s armaturami na ně saháme tzv. holýma rukama. A tady nastává ten kámen úrazu. Respektive nejen zde. Obecně totiž platí, že pokožka a ochlupení lidského těla jsou dokonalými prostředky pro přenos těchto nebezpečných látek přímo do těla. Asi Vás napadá, že si ruce umyjete mýdlem a problém zmizí, ale takto to bohužel není.
Věnujte pár minut vašeho času přečtení následujících řádků. Pokusíme se Vám tuto problematiku přiblížit na základě dlouhodobého výzkumu Metropolitní Manchesterské Univerzity. Naše zdraví za to stojí!
Které látky například ulpívají na pokožce a technických prostředcích?
-
Dioxiny,
-
Polycyklické aromatické uhlovodíky.
Co jsou to dioxiny?
Dioxiny je obecný název pro skupinu toxických polychlorovaných organických heterocyklických sloučenin, odvozených od dibenzodioxinu, obsahujícího šestičlenný 1,4-dioxanový cyklus. Většinou se mezi ně řadí i polychlorované deriváty dibenzofuranu. Dioxiny se v přírodě velmi pomalu rozkládají (podobně jako další halogenované organické sloučeniny) a protože jsou rozpustné v tucích, mají schopnost akumulovat se v tukových tkáních. Nejznámějším dioxinem je 2,3,7,8-tetrachlordibenzo-p-dioxin (TCDD), který vzniká nedokonalým spalováním chlorovaných organických látek, např. dichlorbenzenu. Ve velmi vysokých dávkách způsobují dioxiny trvalé poškození pokožky známé jako chlorakné. V nízkých dávkách je dioxinům připisována teratogenita (vývojová toxicita) a karcinogenita. Karcinogenita TCDD byla potvrzena v roce 2001, a proto byla klasifikace dioxinu změněna z „pravděpodobný karcinogen“ (2A) na „známý karcinogen“ (1). Na rozdíl od většiny jiných toxických látek či karcinogenů není pro dioxin stanovena bezpečná dávka; předpokládá se, že je škodlivý v jakékoliv detekovatelné koncentraci. Některé zdroje dokonce udávají, že TCDD je nejsilnější známý karcinogen. [zdroj Wikipedie]
A co jsou to polyaromatické uhlovodíky?
Polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU nebo PAH z anglického polyaromatic hydrocarbons) jsou skupinou aromatických uhlovodíků s nejméně dvěma benzenovými jádry, které vznikají převážně během nedokonalého spalování. Řada polyaromátů jsou látky mutagenní a karcinogenní. V pokusech na zvířatech byly pozorovány nepříznivé účinky na kůži a krvetvorbu, poškození dýchacího a imunitního systému, reprodukce atd. Nejlépe byl prozkoumán benzo(a)pyren (BaP), který může být vdechnut, ale vstupuje do těla i pokožkou. Expozice BaP může vést k ohrožení zdravého vývoje plodu, ke vzniku rakoviny, k podráždění až popálení kůže. [zdroj Wikipedie]
Ekologické řešení pro osobní dekontaminaci? De-Wipe!
Produkty společnosti De-Wipe pro osobní dekontaminaci hasičů ve formě ubrousků a kombinace šamponu a sprchového gelu jsou skvělým řešením, jak celý proces dekontaminace po požáru zkompletovat. Společnost De-Wipe navíc vyvinula také ubrousky a čisticí prostředek pro dekontaminaci hasičského vybavení. Je vědecky prokázáno, že produkty společnosti De-Wipe pomáhají odstraňovat známé chemické karcinogeny a další nebezpečné znečišťující látky z pokožky, zařízení a povrchů - snadno zapadnou do Vašeho stávajícího dekontaminačního procesu.
Hlavní výhody dekontaminačních ubrousků De-Wipe?
-
Bojuje s kontaminanty: Pomáhá odstraňovat riziko karcinogenů a bakterií.
-
Snížení rizika díky okamžitému očištění: Vhodné pro ruce, obličej, uši a oblasti kolem krku - umožňuje očistit všechna kontaminovaná místa.
-
Vědecky ověřeno: Klíčová složka chrání před škodlivými dioxiny a polycyklickými aromatickými uhlovodíky.
-
100% biologicky odbouratelný dekontaminační ubrousek.
-
Vynikající hodnocení v dermatologických testech: V klinických dermatologických testech bylo prokázáno, že dekontaminační ubrousky nezpůsobují žádné nežádoucí kožní reakce.
-
Odstraňte patogeny přenosné krví a vodou pomocí bezalkoholových dezinfekčních ubrousků: De-Wipe Dezinfekční ubrousky bez alkoholu obsahují široké spektrum antimikrobiálních látek na nealkoholové bázi, které zabíjí odolné bakterie a viry – včetně koronaviru – během několika sekund bez mýdla a vody. Je také vědecky prokázáno, že zabíjí krví a vodou přenosné patogeny.
Hlavní výhody dekontaminačního šamponu & sprchového gelu De-Wipe?
-
Prokazatelně odstraňuje zápach kouře již po jednom umytí.
-
Vědecky ověřené řešení pro odstranění karcinogenních toxinů obsažených v sazích a kouři z vašich vlasů, pokožky hlavy a těla: Klíčová složka odstraňuje škodlivé dioxiny a polycyklické aromatické uhlovodíky.
-
Bojujte proti křížové kontaminaci: Osprchováním se do hodiny od návratu ze zásahu zajistíte, že jste své vlasy a tělo zbavili škodlivých toxinů dříve, než budou mít možnost absorbovat nebo kontaminovat Váš domov.
-
Navrženo pro každý typ vlasů a pokožky.
Výsledky vědeckého ověřování schopnosti dekontaminačních produktů a dermatologických testů
Výsledky vědecké studie, provedené předními profesory na Manchester Metropolitan University, prokazují odstranění škodlivých dioxinů a polycyklických aromatických uhlovodíků pomocí produktů De-Wipe v kontrolovaných laboratorních testech. Ve studii bylo potvrzeno, že se jedná o: "Biodegradabilní ubrousek vyrobený ve Spojeném království určený k odstranění z pokožky nejškodlivějších rakovinotvorných dioxinů a polycyklických aromatických uhlovodíků vznikajících při požáru". Chlorované dioxiny jsou jedny z nejtoxičtějších sloučenin vyvolávajících rakovinu, které jsou produkovány během požáru. Výsledkem je, že zástupce ředitele Centra pro výzkum ekologie a životního prostředí na Metropolitní univerzitě v Manchesteru Dr. David Megson má zvláštní zájem prozkoumat schopnost De-Wipe odstranit 17 nejnebezpečnějších chlorovaných dioxinů z kůže během kontrolovaných laboratorních testů. Výsledky jsou mimořádně povzbudivé a ukazují, že De-Wipe je schopen odstranit chlorované dioxiny. Průlomová studie se zaměřuje také na 8 nejnebezpečnějších polycyklických aromatických uhlovodíků – včetně vysoce karcinogenního benzo(a)pyrenu. Výsledky naznačují, že De-Wipe je schopen odstranit tyto toxické polycyklické aromatické uhlovodíky včetně více než 91 % benzo(a)pyrenu po vystavení kůži v kontrolovaných laboratorních testech.
"Můžeme nyní říci, že De-Wipe účinně odstraňuje znečišťující látky z různých povrchů a byl schopen odstranit polycyklické aromatické uhlovodíky i dioxiny,“ potvrzuje Dr Megson. "Zdá se, že je snazší odstranit znečišťující látky z kůže než z jiných povrchů." De-Wipe se zavazuje k dalším 4 letům zásadní studie s vědci z Manchester Metropolitan University.
Kompletní zprávu z Manchesterské Metropolitní Univerzity o "Posouzení schopnosti De-Wipe odstranit z vlasů a těla dioxiny (PCDD/F) a polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH) z vlasů a pokožky po umytí" naleznete na tomto odkaze.
V dermatologickém testu (zkoumání profesionálního dermatologa, jak lidská pokožka reaguje na konkrétní produkt a jeho složky) bylo prokázáno, že dekontaminační ubrousky De-Wipe nezpůsobují žádné nežádoucí kožní reakce. Ubrousky De-Wipe byly testovány na lidské pokožce v klinickém prostředí, aby se odhalil potenciál podráždení kůže a/nebo alergické senzibilizace. Mezi 30 účastníky studie (zdraví dospělí muži i ženy s řadou typů pleti) nebyl zaznamenán žádný případ alergických reakcí ani nebyly hlášeny žádné známky podráždění. Tyto pozitivní výsledky potvrzují, že dekontaminační ubrousky De-Wipe jsou bezpečné pro všechny typy pleti. Vzorek s účinnou látkou proti rakovině byl aplikován na kůži účastníka pomocí náplasti, která se odstranila a daná místa byla kontrolována po 24, 48 a 72 hodinách. Test byl proveden podle mezinárodně uznávaných směrnic ICDRG (International Contact Dermatitis Research Group).
Použití De-Wipe k odstranění škodlivých toxinů z pokožky nezpůsobí žádné nežádoucí kožní reakce nebo podráždění, bez ohledu na typ pleti.