Na přelomu dubna a května se uskutečnil týdenní cyklus workshopů s názvem „Den proIZS 2024“. Letos se tyto workshopy konaly 29. a 30. dubna ve Středočeském kraji a 2. a 3. května v Moravskoslezském kraji.
Čtvrtý ročník zahrnoval nejen představení nové výstroje a výzbroje od zahraničních výrobců, ale také nového vybavení českých speciálních týmů zejména odřadu LESAR, který se specializuje na hašení lesních požárů. Co je však důležitější, že všichni účastníci daného workshopu absolvovali praktický výcvik v používání daných technických prostředků či OOPP.
První dva, ještě dubnové, workshopy proběhly v obci Chyňava v tamním areálu bývalých kasáren, který pro své výcviky využívá Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje a zázemí nám poskytla místní JSDH Chyňava v jejich hasičské zbrojnici. Pondělí bylo určeno pro členy jednotek sborů dobrovolných hasičů a v úterý je vystřídali příslušníci HZS ČR. Další dva, již květnové, workshopy proběhly v areálu ÚHŠ Jánské Koupele od SH ČMS, který znají dobře nejen členové JSDH z širokého okolí, ale probíhá zde úzká spolupráce s Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje. Zde bylo pořadí účastníků opačné, čtvrtek patřil příslušníkům HZS ČR, zaměstnancům HZSp a také zástupcům SOŠ PO a VOŠ PO z Frýdku-Místku a Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO, v pátek celý cyklus uzavřeli členové JSDH z tohoto regionu.
"Nosnou myšlenkou workshopů Den proIZS je jednak možnost výměny zkušeností našich hasičů s hasiči-profesionály ze zahraničí, ale také poskytnutí prostoru pro diskuzi hasičů napříč Českou republikou. Díky této příležitosti si můžeme udělat nejen představu o tom, jak danou situaci řeší hasičské sbory v Evropě i ve světě, ale také posoudit, zda bychom uměli některé přístupy implementovat do naší taktiky zásahu, případně, které postupy se hasiči z celého světa mohou naučit od našich odborníků. Věříme, že je to pro nás všeobecně přínosem. V hasičské branži neoddiskutovatelně platí, že se člověk učí celý život."
V tomto roce jsme pro účastníky měli na každý den nachystané celkem čtyři stanoviště s reálnými situacemi, kde měli možnost si pod vedením hasičů-instruktorů vyzkoušet nejen nové vybavení, ale seznámit se také s postupy, které používají jak naši zahraniční kolegové, tak české speciální týmy. Instruktory jak ze zahraničí, tak z ČR byli nejen obchodní zástupci daných společností, ale i lidé, kteří se právě výcviku v jednotlivých společnostech věnují a také bývalí či současní profesionální hasiči, kteří většinou jsou také hasiči dobrovolnými.
Ve Středočeském kraji byla zpestřením možnost využít „domečku“ jako součást pracoviště Leader, ve kterém probíhají výcviky zaměřené na práci s proudnicí a simulaci podmínek požáru v uzavřeném prostoru, navíc byl v obou dnech praktickou ukázkou představen Stingray One – nástroj pro hašení baterií elektromobilů a také se obou dní zúčastnili zástupci společnosti Auto Eder s.r.o. zabývající se přestavbou vozidel, kteří svou prezentací oba dny v Chyňavě zahájili.
V Moravskoslezském kraji si pak mohli účastníci navíc vyzkoušet simulátor (virtuální realitu) pro PVStop a shlédnout speciální model elektromobilu Hyundai od HZS MSK, účastníci čtvrtečního workshopu byli součástí reálného praktického použití PVStopu na fotovoltaických panelech, součástí ukázky byla také práce s detektorem stejnosměrného napětí, a navíc pro ně byla připravena virtuální realita FIRE&FLAMES určená pro podporu praktických výcviků.
Na obou zastávkách Dní ProIZS 2024 si účastníci z řad dobrovolných hasičů vyzkoušeli oběd formou Adventure Menu, kde kromě hlavního jídla měli připravenou také výživnou svačinku.
Jakými stanovišti si hasiči prošli během letošních dní, tedy jaké situace zasazené do reálných podmínek jsme pro ně letos připravili zrekapitulujeme v následujících odstavcích.
Pracoviště Vallfirest a Mystery Ranch
Na tomto stanovišti byly představeny technické prostředky pro boj s lesními požáry španělského výrobce Vallfirest, dále nové vybavení odřadu LESAR HZS ČR a také speciální batohy americké společnosti Mystery Ranch. Instruktory pro praktickou část na tomto stanovišti byli příslušníci HZS ČR z HZS, kteří jsou zařazeni právě v nově vznikajícím odřadu LESAR pro boj s požáry v přírodním prostředí. Další informace teoretického charakteru o představovaných ženijních nástrojích, čerpadlech, transportních prostředcích a dalších produktech podal za společnost Vallfirest polský zástupce Jerzy Kotarba. Účastníci měli mimo jiné možnost vyzkoušet si, jak náročné je vytvořit hadicové vedení v terénu s převýšením, jaká čerpadla lze využít pro dopravu vody v takovýchto případech a naučit se používání tlumic či nástroje Gorgui, tedy jak lze likvidovat lesní či polní požár v podmínkách s nedostatkem vody – a to na reálné simulaci požáru na poli.
Pracoviště Leader
Náplní tohoto stanoviště bylo používání termokamer, seznámení se s pěnidly a používáním pěny a představení proudnic, celým stanovištěm účastníky provázeli instruktoři z Francie zastupující společnost Leader – Philippe Perrier, Nicolas Buguet a Yannick Laneret. V první části si hasiči zopakovali, dozvěděli se a vyzkoušeli si, jak správně využívat termokamery při průzkumu, osvěžili si své znalosti o limitech termokamer, ale také benefitech, které nám poskytují. Druhá část byla zaměřena na pochopení problematiky pěnidel určených na (ne)polární kapaliny, smáčecím efektu pěnidel a také jednotlivých klíčových rozhodnutí, které ovlivní, zda bude pěnový útok na hořící kapalinu úspěšný či nikoli. Poslední část byla věnována představení několika typů proudnic, které jsou osazeny kluzným ventilem, a jejich praktickému vyzkoušení, přičemž tato část byla doplněna o diskuzi o rozdílech v požární taktice ve Francii a v ČR.
Pracoviště Resqtec
Stanovištěm, které bylo zaměřeno na stabilizaci motorových vozidel při dopravních nehodách provázel instruktor společnosti Resqtec z Jihoafrické republiky Nic Bruchhausen. Účastníci měli možnost vyzkoušet si stabilizaci vozidel pomocí stabilizačních tyčí, sestavy Zumro klínů a vysokotlakých zvedacích vaků, s nimiž se teoreticky seznámili v úvodní krátké přednášce. Pro samotnou stabilizaci bylo připraveno několik scénářů, které si lišily jednak pozicí daného „havarovaného“ vozidla (na kolech či na boku) a jednak tím, které technické prostředky či jejich kombinaci měli „zasahující“ zrovna k dispozici. Pro účastníky byl připraven také scénář, kdy bylo nutno pomocí těchto technických prostředků zpod vozidla vyprostit figurínu.
Pracoviště Emergency Plug a Stingray One
S problematikou elektromobility seznámil účastníky nizozemský instruktor Dennet Wempe, zástupce společnosti Total Safety Solutions. V úvodu byl představen speciální model e-vozidla, který využívají například holandští hasiči pro nácvik a pochopení specifických bezpečnostních rizik pro zasahující, které elektromobilitu doprovázejí. Hlavní náplní tohoto stanoviště bylo seznámení s Emergency Plugem – technickým prostředkem ve formě bezpečnostní zástrčky, díky níž lze elektromobily či plug-in hybridy zajistit proti nechtěnému pohybu (vyřazením rychlosti a zajištěním ruční brzdy). Dále byla na tomto stanovišti představena speciální proudnice Stingray One od společnosti AVL vyvinutá pro hašení baterií elektrovozidel.
Pracoviště PVStop a Solar Safety Solutions (jen MSK)
Alex Keene, britský zástupce společnosti PVStop, si pro účastníky na stanoviště zabývající se problematikou fotovoltaických solárních panelů připravil krom své přednášky několik videí prezentující jak obecně problematiku fotovoltaiky, tak přímo použití PVStopu. Pro vyzkoušení si práce s PVStopem, tedy tekutinou, která po aplikaci na solární panely vytvoří dočasnou světlo nepropustnou vrstvu, díky níž přestanou FV panely generovat elektrický proud a kterou lze následně bez zbytkově odloupnout, byla pro účastníky připravena speciální sestava virtuální reality. Marek Lasek, jakožto polský zástupce společnosti Solar Safety Solutions, pak seznámil účastníky s problematikou a riziky stejnosměrného napětí a představil jim nový technický prostředek – bezkontaktní detektor stejnosměrného napětí Fire&Rescue DC50.
Videa zachycující průběh workshopů naleznete na našem YouTube kanále zde. Jedna z fotogalerií ze všech workshopů je k dizpozici zde.