Druhý den instrukčně metodického zaměstnání na téma stabilizace a vyprošťování, hašení lesních požárů a práce s přetlakovou ventilací a pěnotvornými prostředky. Den proIZS 2021 v Olešnici v Orlických horách!
Čtvrtek 29.4.2021 a katastr malebné vesničky Olešnice v Orlických horách to v kombinaci s krásným počasím vybízelo k tomu něco podniknout. Před hasičskou zbrojnici místní jednotky se sjeli zástupci Hasičských záchranných sborů krajů Královéhradeckého, Olomouckého, Libereckého, Středočeského, ŠVZ HZS ČR Brno a jednotek SDH z Rudné u Prahy, Pece pod Sněžkou, Mladých Buků a Nového Města nad Metují. Konalo se zde Instrukčně Metodické Zaměstnání se zaměřením na práci s technickými prostředky určenými k efektivnímu a rychlému zvládnutí krizových situací, kterým v dnešní době hasiči běžně čelí. Tentokrát na čtyřech pracovištích si účastníci postupně osvojili dovednosti při stabilizaci budov pomocí stabilizačních tyčí Resqtec, vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel, práci s bateriovými a elektrickými přetlakovými ventilátory a také možnosti nasazení automatických přiměšovačů Leader a na závěr podstoupily praktický nácvik boje s lesními požáry tak, jak s nimi bojují španělští kolegové pomocí technických prostředků Vallfirest.
Pracoviště č. 1 - Stabilizace v prostorách staré budovy
První stanoviště se plně věnovalo stabilizaci "bortící se" budovy. Nejprve se účastníci seznámili s prostředím a dostupnými technickými prostředky pro provedení úspěšné stabilizace. Následně již po krátkém zácviku prováděli stabilizaci různých částí budovy pod vedením instruktorů Resqtec. Stará budova bývalého hotelu skvělým způsobem posloužila k nácviku různých technik a postupů v různých situacích.
Pracoviště č. 2 - Hašení lesních požárů
Na tomto stanovišti byly představeny technické prostředky pro boj s lesními požáry, které využívají speciální španělské jednotky. Pro zajímavost, v roce 2020 bylo ve španělsku likvidováno téměř 22 tisíc požárů polních a lesních porostů. Španělští kolegové také nastínili jejich taktiku boje a předvedli speciální zařízení, která jsou účinná pro likvidaci tohoto typu událostí. Zajímavá byla také diskuse na téma doprava vody do místa požářiště, kdy španělé využívají v boji s lesními požáry velmi zajímavou a účinnou taktiku, která vyžaduje minimum vody. Převážná část výcviku byla věnována práci s technickými prostředky. Celý scénář se opět odehrával v reálném prostředí, lese pod rozhlednou na Feistově kopci.
Pracoviště č. 3 - Přetlaková venitlace a pěnotvorná zařízení
Předposlední štací byla práce s různými typy bateriových a elektrických přetlakových ventilátorů včetně všemožného příslušenství, jakým je odsávací vedení nebo pěnotvorné nástavce. V rámci práce s pěnotvornými zařízeními si hasiči rozšířili své dovednosti v práci s automatickým přiměšovačem a aplikací těžké a střední pěny. Tato byla tvořena plně odbouratelnými - ekologickými pěnidly, jejichž zajímavostí je, že mohou být použity i v prostředí, kde jsou podzemní zdroje pitné vody. Pro tento tématický výcvik byla nachystána členitá budova staré školy, která byla neustále zakuřována a tak nabízela ideální podmínky pro nácvik odvětrání zakouřených prostor, vyhledávání osob pomocí termokamery a porovnání výkonů a výhod jednotlivých přetlakových ventilátorů od firmy Leader.
Pracoviště č. 4 - Vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel
Poslední ze série výcviků bylo vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel pod vedením instruktora vyprošťování z řad HZS Moravskoslezského kraje. Důraz byl kladen především na nové trendy při vyprošťování, realistický pohled na chování hasičů u DN a také taktiky, která je použita u naprosté většiny dopravních nehod. Jednoduchost, rychlost a především komfort zraněné osoby. To byla témata, která byla probírána nejčastěji.